У понеділок, 9 грудня, православні вшановують пам'ять святого Георгія Побідоносця, а в народі це свято називається Юр'їв день. Наші предки вірили, що якщо у цей день буде холодно або вдарив мороз, то зима обіцяє бути суворою і тривалою. Також Георгію Побідоносцю моляться про захист себе і домашніх тварин від вовків.
Святкувати день пам'яті Георгія Побідоносця почали в честь освячення Георгіївського храму в Києві в 1051-1054 роки, який був побудований за наказом Ярослава Мудрого. У 1934 році Георгіївський храм був знищений.
Традиції 9 грудня:
Вважалося, що на Юрія зима повністю вступає в свої права: "Юрій мостить, а Микола гвоздить". Тому до 9 грудня люди забивали вікна і оббивали двері повстю, щоб захистити свої хати від злих морозів.
Вирушаючи в далеку дорогу в цей день, обов'язково треба було відслужити молебень про щасливе завершення майбутньої подорожі.
Наші предки вірили, що 9 грудня "Єгорій відпускає на волю вовків" і вони можуть нападати на всяку худобу. Для захисту домашньої скотини селяни кидали вуглі у воду, а потім кілька штук заносили в сарай з худобою.
На Юр'їв день люди стежили за температурою за порогом. Якщо за вікном мороз, то і вся зима обіцяла за щоки кусати а якщо іній на склі наріс, то навесні можна чекати хорошого врожаю.
Що не можна робити в Юр'їв день:
У цей день заборонялося працювати. Наші предки вірили, що всім, хто не поважає святого, він принесе біду. Виконавцями покарання часто виявлялися вовки. Вони могли напасти на худобу винуватця, а також на нього самого.
Рятувати приречену на розтерзання вовком тварину не можна було, інакше це розсердить святого Георгія. Існувала легенда, що в цей день святий, в образі сивого старого, ходить по лісі, збирає в зграю вовків і розподіляє між ними корів і овець.
У народі вважалося, що для того, щоб жити в достатку і не мати боргів, обов'язково до Юр'єва дня потрібно розплатитися за рахунками.
Раніше повідомлялося, якою буде погода в Україні на початку наступного тижня.