У неділю, 5 січня, православні вшановують пам'ять Федула Зимового. Наші пращури по погоді цього дня судили, яким буде листопад. Якщо ясно і морозно, то в листопаді буде сонячно і тепло. Якщо ж у цей день мокро, то передостанній місяць року буде дощовим і похмурим.
Святий Феодула в III столітті разом з іншими мучениками постраждав за віру в Христа на острові Крит. Наші пращури ім'я святого переробили на Федул і зарифмували його з дієсловами "подув", "дув", створивши приказку: "Прийшов Федул, вітер подув". З того часу існує повір'я: "Якщо на Федула вітер подув, то буде хороший урожай".
У давнину особливу увагу приділяли 5 січня худобі. Було прийнято пекти пісні коржі, які несли в хлів, по дорозі загорнувши в полотняний рушник. Робили це для того, щоб нечисть не змогла облизнути частування. У хліві коржі розламували на частини і згодовували тваринам, а птахам давали зерно.
На думку наших предків, на Федула можуть навести пристріт на домашніх тварин і людей. Тому було прийнято пекти печиво у формі корів, овечок, кізок і птиці. Печиво загортали в рушник, щоб злі духи не залишили на ньому слідів.
Народні прикмети 5 січня:
- Якщо в цей день вітряно, то чекайте доброго врожаю.
- Неспокійна поведінка курей віщує заметіль.
- Кінь хропе – до сніжної бурі.
- На Федула прийнято молитися Богородиці і читати Святе Письмо.
- Небажано працювати з гострими предметами (ножами, вилами, сокирами). Вважалося, що якщо у цей день поранитися, то весь рік у хворобах проведеш.
- Не можна на Федула поділ підшивати, інакше проживеш менше, ніж тобі відведено.
- У цей день не можна нікого бити, інакше той, хто б'є може серйозно захворіти.
Іменини 5 січня відзначають:
Василь, Давид, Іван, Макар, Наум, Нифонт, Павло, Феоктист.
Раніше повідомлялося, що заборонено робити віруючим людям напередодні Різдва 7 січня.