Today.ua

24 червня починається Петрів піст: прикмети та заборони

З понеділка, 24 червня, у православних і греко-католиків починається Петрів піст, який називають також Апостольським. До 12 липня (свята Петра і Павла) треба присвячувати час посиленим молитвам, утримуючись від розваг і деяких видів їжі. Так віруючі виконують апостольські настанови (після П'ятидесятниці тиждень святкувати, а потім постити), висловлюють подяку Богові від церкви, що прийняла в день П'ятидесятниці дари Святого Духа, і шанують первоверховних апостолів Петра і Павла, які постом і молитвою готували себе до всесвітньої проповіді Євангелія.

Петрів піст не такий строгий, як передвеликодній, але обмеження в їжі є. Тим не менш протягом всього посту дозволено рослинне масло, майже кожні понеділок, вівторок і четвер, а також у вихідні — рибні страви.

Дозволяється їсти рибу і 7 липня — Різдво Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, а також у дні пам'яті великих святих та у престольні свята. Стіл можна урізноманітнити кашами, овочами, фруктами, ягодами та грибами.

І не варто забувати, що піст для віруючої людини — це насамперед можливість з допомогою помірності в усьому, в тому числі і в їжі, навчитися підкоряти тілесні потреби своїм духом, як це робили багато святих. А ще важливо тверезо розрахувати свої духовні сили і фізичні можливості, щоб пост не послаблював нас, а створював відчуття легкості, зібраності, радості і чистоти.

Під час посту церква не здійснює таїнства вінчання. А за народним традиціям і прикметами, небажано взагалі вступати у шлюб під час посту. Як небажано брати і давати гроші в борг (ті, хто дає і бере, ризикують взагалі найближчим часом не вибратися з боргів). Не можна займатися рукоділлям і шиттям, щоб не «зашити» своє щастя і благополуччя. Не бажано стригтися — волосся можуть втратити свою густину. Зате можна, готуючись до свята Петра і Павла, очищати свій будинок від всякого непотребу і зайвих речей.

Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній заявив, що в ПЦУ основною мовою богослужінь є українська. У той же час, інші національні меншини можуть використовувати у своїх громадах ту мову, яка є для них рідною і зрозумілою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ