У понеділок, 16 грудня, православні вшановують пам'ять Іоанна Мовчальника. Наші предки дотримувалися в цей день прикмети: "Мовчання – золото". Не прийнято було кричати, співати і голосно розмовляти. Люди боялися, що нечиста сила забере в них голос.
Святий Іоанн ще з дитинства прославився добрими справами. Після смерті батьків він роздав свою спадщину бідним і пожертвував кошти на будівництво кількох храмів. Сам він прийняв рішення піти в монастир і стати єпископом. Останні роки свого життя Іоанн доживав відлюдником в печері.
Він мав дар цілителя. Силою однієї своєї молитви Іоанн зцілював важкохворих і немічних. Тому всі віруючі люди вирушали 15 грудня в храм, де стояли мовчки перед іконою преподобного Іоанна Мовчальника, молячись про здоров'я.
Що потрібно робити 15 грудня:
Народ вірив, що якщо промовчати весь день на Іоанна Мовчальника, то весь наступний рік будеш красномовним.
У цей день намагалися уникати сварок і конфліктних ситуацій. Вважалося, що чоловік з дружиною, посварившись на Івана Мовчальника, весь рік будуть жити в скандалах.
Селяни, переробивши домашні справи, намагалися раніше лягти спати, щоб не сидіти в темній хаті. Робили вони це не тільки з метою економії скіпи, але і зі страху зустрітися з нечистою силою, яку багато хто уявляв в образі чорної корови.
Наші предки вірили, що з 00:00 до 03:00 години ночі активізується вся нечиста сила, але як тільки проспівають перші півні, вся нечисть зникне.
Народні прикмети 16 грудня:
- Якщо снігу мало, то увесь наступний рік буде неврожайним.
- Якщо сніг на талу землю лягає, то буде неврожай.
- Снігур під вікном цвірінькає — чекай відлиги.
- Дрова тріщать в грубці — скоро настануть морози.
- Зірки «стрибають» — гряде заметіль і холоднеча.
- Зміна Місяця в День Іоанна Мовчальника віщує теплу погоду вдень.
Іменини 16 грудня святкують:
Андрій, Георгій, Іван, Микола, Єгор, Сава, Федір, Аліса, Ксенія.
Раніше повідомлялося, що 15 грудня православні відзначають день пророка Авакума.