13 січня в народі відзначають День Святої Меланії, який ще іменують Васильєвою колядою або Щедрим вечором. З цим святом пов'язані щедро накриті столи. Адже наші предки готувалися до нього, як до весілля. Також це найбільш вдалий день для ворожінь, під час яких можна дізнатися правду про своє майбутнє.
Щедрий стіл символізував достаток на весь рік. Для вірності з Різдва і до Старого Нового року в заможних сім'ях на стіл виставляли запечені свинячі голови. Це було прикметою на удачу та багатство. Родичів і всіх гостей пригощали свининою.
Поширене було приготування каші на Щедрий вечір. Варити її починали вдосвіта. Господині діставали чавунець з печі зі словами: "Приходьте до нас в будинок зі своїм добром". Потім дивилися, скільки каші в чавунці. Якщо він повний, то рік буде вдалим. Неповна посудина каші обіцяє втрати і розчарування. Якщо горщик тріснув, то бути біді.
Вдень 13 січня віруючі йшли до церкви, щоб помолитися Святій Меланії і Святому Василю, а ввечері влаштовували гучні гуляння. Молодь і діти вирушали до ночі по селу, збирали пироги та інші частування. Обдаровували пиріжками, солодощами, свинячими ніжками. Вважалося, що ввечері напередодні Василя "щедрувати" повинні дівчата.
Крім того, на Меланії було прийнято ворожити на наречених. Це один з найбільш вдалих днів, щоб залучити кохання у своє життя.
Ті, хто вже знайшов свою долю і готувався до весілля, влаштовували на Меланії та Василя оглядини, укладали заручини. Весілля гуляли пізніше, але заручитися згодою майбутньої нареченої і її рідних необхідно було саме напередодні Старого Нового року.
Народні прикмети 13 січня:
- Якщо вночі на небі багато зірок, то буде хороший урожай ягід.
- Сніг у цей день передвіщає врожайний рік.
- Обледеніння на деревах – до врожаю овочів.
- Якщо тепла погода, то літо буде дощовим.
- Багато інею на деревах – до хорошого збору меду і урожаю зернових культур.
Іменини 13 січня святкують:
Мартін, Меланія, Михайло, Петро.
Раніше повідомлялося, якою буде погода на Старий Новий рік і на весь наступний тиждень.